Değerli ziyaretçilerimiz, lütfen üye olurken kullanmış olduğunuz e-posta adreslerinizi doğru giriniz. Forum hakkındaki duyuru, bilgilendirme ve diğer kampanyalardan hemen haberdar olun! Giriş yaparken e-mail veya kullanıcı adı yazarak giriş yapabilirsiniz. Forum sitemize reklam vermek için bize [email protected] e-posta adresi üzerinden ulaşabilirsiniz.

hostgener esartpv

Yandex Webmaster’a Site Ekleme Nasıl Yapılır?

Editor

Kayıtlı Üye
TurkWebmaster Üyesi
Ad Soyad
Tekin Acar
Cinsiyet
Erkek
Katılım
17 Nis 2020
Meslek
İçerik Yönetimi
Mesajlar
23
Beğeni Sayısı
0
Konum
İstanbul
Yandex Webmaster’a site nasıl eklenir öğrenmek ister misiniz? Google, Bing veya Yandex’in web yöneticisi araçları, web sitenizi optimize etmenize, sitenize gelen trafiği izlemenize, robots.txt dosyasını yönetmenize, site hatalarını kontrol etmenize ve daha pek çok şey yapmanıza yardımcı olur.

Bu makalede, arama motoru trafiğinizi izlemek için WordPress sitenizi Yandex webmaster araçlarına nasıl ekleyeceğinizi anlatacağız.

Herşey Google Değildir. Yandex’i Mutlaka Tanıyın
Yandex, Rusya kaynaklı Google ve Bing gibi popüler bir arama motorudur. Ülkemizde de oldukça kullanılmaktadır.
Yandex, geliştirilmeye devam eden özellikleri ile resim araması, e-posta hizmeti, videolar, haritalar ve daha bir çok farklı araca sahip. Ayrıca sitenizi sıralamanıza, trafik istatistiklerini, arama sorgularını, anahtar kelimeleri ve daha fazlasını izlemenize yardımcı olacak webmaster araçları da bulunuyor.

Yandex’e Site Ekleme
Web sitenizi Yandex’e eklemek için öncelikle bir hesabınız olması gerekir. Hesabınızı oluşturduktan sonra, Yoast SEO eklentisi ile Yandex web yöneticisi araçlarını yapılandırmak için WordPress paneline giriş yapabilirsiniz.

2. Adım: Yandex Site Doğrulama Kodu
Bir sonraki sayfada, WordPress sitenize meta içerik ekleyerek web sitesi sahipliğini doğrulamanız istenecektir. Tabi burada birden fazla seçenek mevcut istediğiniz seçeneği uygulayabilirsiniz. Ancak biz kolay olanı yapacağız. Bu yüzden kırmızı kutu içerisine aldığımız alanı kopyalayın.
Şimdi WordPress yönetici alanınıza giriş yapmalı ve Yoast SEO webmaster tools ayarlarına doğrulama kodunu eklemelisiniz.

Sırayla SEO » Dashboard alanına gidin ve Webmaster tools sekmesine tıklayın.
Ardından, kodu Yandex doğrulama kodu alanına yapıştırmanız ve Değişiklikleri Kaydet düğmesine tıklamanız gerekir.
Kodu WordPress sitenize ekledikten sonra, kodu kopyaladığınız Yandex Web Yöneticisi araçları sayfasına geri gitmeniz ve sahipliğini doğrulamak için Check düğmesini tıklamanız gerekir.
Başarılı bir doğrulamadan sonra, sitenizi Yandex Web Yöneticisi araçlarında yönetme haklarına sahip olan kullanıcı adınızı gösterir.

Not: Eğer doğrulamada sorun yaşıyorsanız, bilin ki yandex botları web sitenize ulaşamıyordur. Bu durumda robots.txt dosyanızı kontrol edin. Ayrıca hosting firmanız yandex botlarını da engellemiş olabilir.
Artık sitenizin Yandex Web Yöneticisi araçlarında doğrulandığı ve eklendiği için, trafik istatistikleri, arama hataları, arama sorguları, iç ve dış bağlantılar, site bilgileri, robots.txt analizi, mobil cihazlar için denetim sayfaları ve Yandex kontrol panelinde daha fazlasını görebilirsiniz. İhtiyacınız olabilecek bilgileri bulmak için ekranın sol tarafındaki menüyü kullanabilirsiniz.
3. Adım: Site Haritasını Yandex’e Gönderme
Web sitenizin daha hızlı indekslenmesi ve varsa hatalarınızı görmek için Yandex’e site haritanızı göndermeniz faydalı olacaktır. Webmaster araçları sayfasında soldaki menüden İndexing sekmesi altındaki Sitemap files bağlantısına tıklayın.
Karşınıza çıkan alan web sitenize ait sitemap bağlantısını eklemelisiniz.
Ardından Add düğmesine tıklayarak site haritanızı Yandex’e eklemiş olacaksınız.


Biraz daha aşağıda site haritalarınızın listesini görebilir, statülerini inceleyebilirsiniz. Bu makalenin, Yandex’e site ekleme sorunuza rehber niteliğinde bir cevap olacağını umuyorum.
 
Üst