Değerli ziyaretçilerimiz, lütfen üye olurken kullanmış olduğunuz e-posta adreslerinizi doğru giriniz. Forum hakkındaki duyuru, bilgilendirme ve diğer kampanyalardan hemen haberdar olun! Giriş yaparken e-mail veya kullanıcı adı yazarak giriş yapabilirsiniz. Forum sitemize reklam vermek için bize [email protected] e-posta adresi üzerinden ulaşabilirsiniz.

hostgener esartpv

Viral Nedir? Viral Reklam ve Viral Kelime Anlamı

admin

Administrator
Yönetici
Administrator
Ad Soyad
Türk Webmaster
Cinsiyet
Erkek
Katılım
14 Mar 2020
Meslek
Work Office
Mesajlar
128
Beğeni Sayısı
28
Konum
Ankara
Web sitesi
turkwebmaster.net
Viral, virüs yoluyla veya virüs şeklinde anlamında kullanılan bir sözcüktür. Kullanımı açısından oldukça eski bir sözcük olan Viral sözcüğü, internet ve bilgisayar dünyasında viral reklam ve viral virüs gibi çeşitli alanlarda kullanılmaktadır.


Viral Reklam
Viral reklam, sıradan insanlar tarafından veya markaların teşvikiyle hazırlanan kısa süre içerisinde internet ve sosyal medya platformları aracılığıyla kullanıcıdan kullanıcıya yayılma potansiyeline sahip olan içeriklerin tümüdür. Viral reklamlar metin tabanlı olabileceği gibi video, resim, fotoğraf, GIF gibi farklı şekillerde de olabilir.

Viral

Viral reklamlar kullanıcıların kendisi tarafından hazırlanan içerikler ve markalar tarafından hazırlanan içerikler olarak ikiye ayrılır. Kullanıcıların kendileri tarafından hazırlanan viral içerikler şans eseri oluşan ve kısa süre sonra yayılan reklamlardır. Firmalar bu reklamları sahiplenmek için viral reklamın oluşturucusuna erişip, reklam haklarını satın alarak viral reklamdan faydalanırlar.

Doğrudan firmalar tarafından hazırlanan viral reklamlarsa, belli bir senaryoya bağlı olarak hazırlanır ancak izleyiciler tarafından doğal görünürler. Viral reklamların kasıtlı olarak mı yapıldığı yoksa şans eseri mi ortaya çıktığını anlamak oldukça güçtür. Zira viral reklam kampanyalarında şirketler kendilerini ön plana koymazlar. Hatta birçok viral reklam kampanyasında markalar kendilerini kötüleyen eğlenceli içerikler hazırlayıp, bunları viral hale getirmek için çalışmalar düzenlerler.

İlk olarak viral reklam kampanyasını kimin geliştirdiği ve bu tekniğin kimin tarafından uygulandığı bilinmiyor olmasına karşın viral reklam kampanyaları bugün internet dünyasının en iyi ve dolaylı geri dönüşümü en yüksek olan reklam modellerindendir.

Viral Kelime Anlamı
Viral kelime anlamı olarak; “virüslerle ilgili” veya “virüs yoluyla” olarak açıklanıyor. Bilişim sektöründe, internet dünyasında ve hatta reklamcılıkta viral kelimesinin kullanılmasının amacı da bu tip içeriklerin kullanıcıdan kullanıcıya tıpkı bir virüs enfeksiyonu şeklinde yayılıyor olmasıdır.
 
Üst