Değerli ziyaretçilerimiz, lütfen üye olurken kullanmış olduğunuz e-posta adreslerinizi doğru giriniz. Forum hakkındaki duyuru, bilgilendirme ve diğer kampanyalardan hemen haberdar olun! Giriş yaparken e-mail veya kullanıcı adı yazarak giriş yapabilirsiniz. Forum sitemize reklam vermek için bize [email protected] e-posta adresi üzerinden ulaşabilirsiniz.

hostgener esartpv

Portal Nedir?

admin

Administrator
Yönetici
Administrator
Ad Soyad
Türk Webmaster
Cinsiyet
Erkek
Katılım
14 Mar 2020
Meslek
Work Office
Mesajlar
128
Beğeni Sayısı
28
Konum
Ankara
Web sitesi
turkwebmaster.net
Portal, bir web sitesinin içeriklerini, servislerini, arama kutularını, ürünlerini ve yayınlayabileceği diğer ögelerin tamamını bir ana sayfa üzerinden sunmasıdır. Portal tasarımındaki ana mantık web sitesini ziyaret eden ziyaretçinin kısa süre içerisinde o servisin sunmuş olduğu hizmetler ve içerikler arasından kendi aradığına veya ilgisini çekene ulaşmasıdır.


Portal

Tasarım aşamasından her ne kadar blog tasarımları portal'a kısmi benzerlik gösteriyor olsa dahi, portal tasarımının bundan çok daha fazlası olduğunu bilmeniz gerekiyor. Portal'ı popüler bir web sitesiyle örneklendirmemiz gerekirse Yahoo'nun ana sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Sizin de görebileceğiniz üzere Yahoo'nun ana sayfasında; arama motoru kutusu, güncel haberler, sol kısımda Yahoo'nun sunmuş olduğu servislerin tümü ve sağda interaktif hizmetler yer almaktadır. Yani, Yahoo'nun web sitesine giriş yapan bir kullanıcı kolaylıkla ihtiyacı olan hizmete tek bir ana sayfa üzerinden yönlenebiliyor ve bu bir düzen içerisinde gerçekleştiriliyor.

Bir diğer portal örneği için ise yılların eskimeyen web sitesi olan msn.com.tr'nin tasarımını göz önüne alabilirsiniz. MSN'de aynı şekilde tüm servislerini tek sayfa üzerinden sunabildiği oldukça gelişmiş bir portal tasarımına sahiptir. Bu sayfa içerisinden tıpkı Yahoo'da olduğu gibi haberler başta olmak üzere MSN ile ilişkili diğer hizmetlere ulaşabiliyor ve ilginizi çeken alanlardan tek bir ana sayfa vasıtasıyla
 
Üst